Skarpetki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat skarpetek.

Skarpetki damskie - interesujące fakty i porady

Skarpetki damskie to niezwykle szeroka kategoria. W szafie każdej kobiety znajdziemy modele cienkie i kolorowe, bawełniane i frotte. Warto wiedzieć, które z nich są obecnie na czasie.

Damska bielizna to nie tylko skąpe stringi czy koronkowe figi, ale również bardziej „przyziemne” elementy, za którymi kryją się skarpetki. W komodzie każdej kobiety znajdziemy wiele różnorodnych par, odpowiednich do różnych ubrań. Warto bowiem mieć świadomość, że już dawno przestały być jednorodną kategorią cienkich i nylonowych skarpetek, zakładanych do półbutów.

Damskie skarpety a moda

Moda damska dyktuje kobietom ostre warunki. Nie wszystkie rodzaje skarpet będą odpowiednie do konkretnego zestawu odzieżowego i obuwia.

Do stroju wizytowego, garnituru czy eleganckich spodni kobiety najczęściej zakładają te cienkie, wykonane z nylonu, podobnie jak rajstopy, w kolorze czarnym lub cielistym. Noszenie ich do butów wyjściowych sprawia, że stopa prezentuje się elegancko.

Moda sportowa nie nakłada na kobiety obowiązku zakładania cienkich nylonów. W przypadku obuwia treningowego polecane są przede wszystkim skarpety bawełniane. Chętnie noszone są modele kolorowe, których na rynku pojawia się coraz więcej.

Kobiety chętnie noszą też skarpety damskie długie, czyli tzw. podkolanówki lub zakolanówki. Zwykle zakładane są do krótkich spódnic - mini, nadając strojowi styl „school girl” (uczennicy). Jest to moda, która nadciągnęła z Japonii.

Podział damskich skarpet

Z najważniejszych kategorii skarpet damskich warto wymienić:

  • stópki – najczęściej noszone do obuwia sportowego. Ich specjalny krój umożliwia odkrycie kostki, dzięki czemu są idealne na lato. Najczęściej wykonane są z bawełny, niekiedy z domieszkami lycry lub poliamidu.
  • bezuciskowe – przeznaczone dla tych kobiet, które mają problemy z krążeniem. Specjalnie tkana przędza gwarantuje ścisłe przyleganie skarpetki do nogi, bez jej uciskania i powodowania opuchlizny.
  • bambusowe – nowość na rynku. Niezwykle wygodne, wzbogacone o formułę antyzapachową. Odpowiednie dla alergików.
  • pięciopalczaste - modne kilka lat temu, nadal mają swoje zwolenniczki. Swoim wyglądem przypominają rękawiczki.