Skarpetki

Poznaj praktyczne informacje, porady i ciekawostki na temat skarpetek.

Białe skarpetki - interesujące fakty i porady

Białe skarpetki to źródło nieśmiertelnych dowcipów. Warto więc wiedzieć, jakich błędów unikać, by noszenie tego elementu garderoby nie świadczyło o braku modowego zmysłu.

Białe skarpetki noszone są zarówno przez kobiety, mężczyzn, jak i młodzież. Często kupujemy je i najmłodszym pociechom - niemowlakom i kilkulatkom, by chronić ich stopy. Popularność białych skarpet wynika przede wszystkim z ich przynależności do bieliźnianych elementów garderoby. Kategoria ta z założenia kojarzy się z bielą - jako synonimem czystości i świeżości.

Białe skarpety a moda

Białe skarpety zwykle noszone są do obuwia sportowego, czyli tzw. „adidasów”. Najczęściej kupowane są modele wykonane z frotty, które do takich butów sprawdzają się najlepiej.

Choć obecnie białe skarpety stopniowo wychodzą z mody, w latach 80. święciły swoje triumfy. Wynikało to zarówno z trendów, jak i faktu ich łatwej dostępności. Dziś nie nosi się już ich do codziennych strojów (o niesportowym charakterze), ponieważ - w takim zestawieniu - są synonimem bezguścia i modowego zmysłu. Natomiast białe skarpety męskie, szczególnie te zakładane do garnituru, stały się kanwą wielu dowcipów. Choć jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie przywiązywał do tego większej wagi, obecnie jest to modowe faux pas. Mówi się nawet, że męskie białe skarpetki i garnitur (w ciemnym kolorze) pozwalają rozpoznać osobę bez gustu i bez biznesowego obycia.

Białe podkolanówki jeszcze do niedawna były obecne w modzie, a kojarzyły się ze strojem uczennicy-gimnazjalistki. Były chętnie noszone przez młodzież, która swoje ubrania stylizowała na szkolne mundurki.

Białe skarpety nadal noszone są więc chętnie, choć w stosunku do lat 80-tych, zmieniła się ich stylistyka. Moda nieco odżyła po śmierci Michaela Jacksona, ale był to zryw dość krótkotrwały i charakterystyczny jedynie dla wąskiego kręgu młodzieży.

By skarpety zachowały biel

Białe skarpetki, choć wyglądają świeżo i czysto, stawiają każdego swojego użytkownika przed ważnym problemem - jak doprać białe skarpetki? Wiadomo bowiem, że częste ich zakładanie sprawia, że bardzo szybko tracą swój śnieżnobiały urok. I choć producenci proszków do prania zapewniają nas, że ich produkty mogą doprać białe skarpety męskie i damskie bez większych problemów, nie zawsze jest to możliwe.